Mariah Carey

30. march 2012 at 10:43 | Markéta |  OSOBNOSTI
Jako další jsem do rubriky o osobnostech vybrala Mariah Carey.

Mariah se narodila 27. března 1970. Vyrostla v Huntingtonu na Long Islandu. Její matka je Patricia Carey, operní mezzosopranistka a učitelka zpěvu irského původu a otec má kořeny v Jihoafrické republice a Venezuele. Kvůli této rasové smíšenosti byla ona i její rodina často rasisticky napadána, což vedlo k rozvodu rodičů, když byly Mariah 2 roky a což Mariah ovlivnilo tím způsobem, se často uzavírala do sebe a našla záchranu v hudbě. Její maminka objevila její talent, když ji Mariah začala napodobovat, zatímco ona nacvičovala operu Rigoletto. Pak se rozhodla jí dávat lekce zpěvu. Mariah navštovala školu Harborfields High School, ale škola ji nebavila, nechtěla se učit a mnohem radši skládala písničky nebo zpívala s přáteli její maminky jazzové písničky.


Po maturitě se Mariah s několika kamarádkami odstěhovala na Manhattan. Pracovala jako servírka a často si hledala nová místa, protože byla uměla být dost tvrdohlavá a svérázná. Pokračovala ale ve skládání písniček a získala místo vokalistky u zpěvačky Brendy K. Starr, která potom její demo předala na jedné párty producentovi Sony Music Tommy Mottolovi, který si její hlas okamžitě zamiloval a rozhodl se ji vyhledat. Tak v roce 1988 Mariah podepsala smlouvu. V roce 1990 vychází její debutové album, které ji okamžitě díky její dokonalé pěvecké technice a rozsahu vyšvihlo mezi nejuznávanější zpěvačky. Hned v roce 1991 vydává druhé album Emotions. Její singly trhají rekordy ve všech žebříčcích a hitparádách.


Třetí album Music Box (1993) je od předchozích o poznání jemnější a pomalejší. Mizí soulové a gospelové prvky, album představuje spíš střední proud popu, ale hlavně singl Dreamlover, kterým Mariah vyjádřuje svůj zájem o skládání hudby, která se má více orientovat do taneční hudby, R'n'B a hip-hopu a také hymna jejích fanoušků Hero. V roce 1994 vychází její vánoční album s nesmrtelným megahitem All I Want For Christmas Is You. S dalším albem Daydream Mariah stále více míří k hip hopu a to se nelíbí Sony Music, ani jejímu manželovi Tommymu Mottolovi. Nicméně singl z alba Fantasy, ve kterém měla Mariah skladatelsky a producentsky naprostou volnost, kterou si u Sony vydobyla, následoval úspěchy předchozích singlů. Stejně tak třeba singl Always Be My Baby. Kvůli osobním i profesním neshodám se Mariah rozvádí s Tommym a na příštím přelomovém albu Butterfly má zatím jako producentka největší podíl vůbec. Často označované za kontroverzní, ale přesto velmi vydařené album však slaví další velký úspěch.


V roce 1998 Mariah vydává kompilaci no. 1 hitů s několika novými písněmi, včetně duetu s Whitney Houston, se kterou se staly i dobrými přítelkyněmi. O rok později vychází album Rainbow s hitem Heartbreaker. S tímto albem Mariah končí u Sony Music a pokračuje sama svou cestou. Následuje však rok 2001 a film Glitter a jeho soundtrack, který byl veřejností velmi špatně přijat. To Mariah srazilo na kolena a musela si kvůli psychickému zhroucení dát pauzu. Vzchopí se však rychle a v roce 2002 vydává album Charmbracelet. Ani to nepřinese výraznější úspěch, protože neúspěch Glitteru stále ještě neodezněl.


Mariah si tedy bere více času a vrací se až v roce 2005 s albem The Emancipation Of Mimi, a to ve velkém. Singl We Belong Together je po dlouhé době její další jedničkou a Mariah dokonce po mnoha letech vyhrává cenu Grammy. Úspěšné je i další album E=MC2, s hity jako Touch My Body, Bye Bye nebo Stay In Love. Neméně úspěšné je i album z roku 2009 Memoirs Of An Imperfect Angel. V roce 2010 Mariah vydává své druhé vánoční album a Oh Santa je jejím dalším velkým vánočním hitem. V roce 2011 se Mariah narodí s jejím manželem Nickem Cannonem dvojčata Monroe a Moroccan. Její čas přichází o Vánocích, kdy vydává duet All I Want For Christmas s Justinem Bieberem a duet s Johnem Legendem When Christmas Comes. Na rok 2012 plánuje nové album, které se má prý inspirovat jejími prvními třemi alby. Tak jsme zvědaví.


Nemám vůbec ponětí, jak dlouho Mariah znám. Její písničky slýcháte pořád a všude a třeba si to ani neuvědomíte. Já jsem od ní dlouho několik znala, především z toho dřívějšího repertoáru a líbily se mi, i když ne nijak převratně. Nicméně i tak jsem měla k Mariah jako zpěvačce vždy velký respekt. Takový hlas se jen tak nerodí. Ale co se pamatuju mi byla od pohledu vždycky nesympatická a přišlo mi, jako by pořád něco jen hrála a to velmi špatně. Takové jsou aspoň moje vzpomínky na dobu ještě před několika měsíci. Potom jsem jednou v září uklízela a neměla co poslouchat, a tak jsem si 'jen tak z hecu' stáhla CD Mariah. Jelo mi pořád dokola a vlastně jsem ho zprvu ani tak nevnímala, ale hlavně že jsem při uklízení neměla ticho. Jenže časem se mi písničky na tom CD začínaly postupně líbit a já sháněla další. Především z toho staršího repertoáru a postupně jsem zjišťovala, že "Mariah z první poloviny 90. let" mi není až tak nesympatická.


Ale nedalo mi to. Četla jsem na ni komentáře na YouTube, další různé články v médiích, na webech fanoušků a dozvídala se o ní čím dál více. Pak jsem se jednou podívala na video z dob pozdějších a najednou se divím - kde je ta nesympatie? Prostě se stalo, že mi přestala být tak protivná a dokonce jsem ji začala mít ráda. Zjistila jsem, že Mariah, jaká opravdu je, skutečně pomalu přichází řekněme až s Fantasy. Samozřejmě je jen jedna Mariah, ale dříve, protože neměla zkušenosti se showbussinesem nechala jiné, aby o její kariéře a image rozhodovali. Samozřejmě si vždycky skládala své písničky, ale Sony je i tak upravovalo tak, jak se hodilo jim. Udělalo z ní elegantní zpěvačku v dlouhých róbách a to Mariah nechtěla. Když potom konečně získala volnost, lidem ta původní póza chyběla a proto se nedokážou smířit, že Mariah chtěla být víc pop star, začala dělat více taneční hity a... mám-li být upřímná, nosila méně oblečení. :-) Každý má nějakou povahu a když se v tom ona cítí dobře, nechte ji dělat, co ona uzná za vhodné a v čem se cítí dobře. Opravdu nemůžu vystát komentáře typu "Chybí mi stará dobrá Mariah, nesnáším Mimi" a podobně. Mariah je jen jedna, tak se s tím smiřte, každý se v kariéře posouvá určitým směrem a každý musí vylézt z počáteční nejistoty a každý si dříve nebo později najde své místo. A těm, co říkají, že se chová jako diva - to je právě kvůli těm, co jí takhle nadávají. Jenže takovíhle lidé si to odmítají přiznat. Mariah je sakra chytrá na to, aby se jimi dala pokořit a dělá si z nich zatracenou srandu. A my fanoušci s ní.


Když nad tím přemýšlím, tak jsem se nechala prostě strhnout masou lidí, kteří o ní řikali špatné věci. Že se změnila, že je nafoukaná, že ztrácí fanoušky. Ztratila ale jen ty fanoušky, kteří měli rádi faleš Sony a myslím, že Mimi tohle určitě nevadí. Je dost chytrá na to, aby věděla, komu věřit a komu ne.


Dneska Mariah odivuju. Za to, jak se dokáže sama poprat s nepřízní a znovu zazářit. Za to, jak je vstřícná ke svým fanouškům. Viděla jsem videa, kde se zastaví s davem lidí a všem se podepíše nebo v jednom z videí na jejím YouTube kanálu jela po Vánocích New Yorkem a zastavila auto kvůli jedné fanynce a popovídala si s ní. Rozhodně není sebestředná a snaží se pomáhat druhým. Ano, má ráda luxus a je ráda, když má nadbytek, ale když byla malá, neměla skoro nic, tak jí to přejte. Každý máme své vady a zlozvyky. Když někdy vidím jistá videa ze začátku 90. let často se mi stává, že v jejím chování nevidím žádnou změnu, o které tolik lidí mluví. Kde je potom chyba? Ano, je sebevědomá a podle toho se také chová, ale bez tohoto sebevědomí by se nedokázala dostat tam, kde je. Mariah opravdu věřila, že se stane zpěvačkou a věděla, že nebude jen tak někdo. Chtěla bych vidět, kolik lidí si je svou budoucností takhle jistých, jestliže vynikají nad ostatními.


Mariah dělá skvělou hudbu a má úžasné nové nápady. Má pro hudbu opravdu cit a všechno si píše sama, což je od ní ohromná práce. Už 20 let má kariéru zpěvačky a stále má nové a nové nápady, které sbírají úspěchy. Umí si se svým hlasem hrát natolik, že vždycky zní trochu jinak, což považuju za zajímavý klad. Umí se svým hlasem opravdu neuvěřitelné věci. A díky tomu všemu je už 20 let v popředí mainstreamu a může být příkladem pro mnoho hvězd. Je neuvěřitelně těžké udržet se vysoko v tomhle odvětví hudby takhle dlouho. Klobouk dolů.


Takže abych to ukončila. Ano, nenáviděla jsem ji a teď patří k mým vzorům a nejen hudebním. Příště nebudu dávat na hlas davu a raději se sama přesvědčím, jak se věci mají. A možná, že snad tímhle článkem přesvědčím i některé z těch, kteří třeba měli na začátku na Mariah stejný názor jako já. :-)

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 G-L-A-M-O-R-O-U-S G-L-A-M-O-R-O-U-S | Web | 28. may 2012 at 21:20 | React

ahoj, nevis, z jakeho alba je remix Up Out My Face ft. Nicki Minaj  ?? kdyby jsi vedela, dej mi prosim vedet na blog:)

2 prom evening dresses prom evening dresses | Email | Web | 17. january 2013 at 18:04 | React

Such a well written blog post! Thanks for sharing this blog post.
http://www.movedress.com/wedding-dress-function-occasion.html

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama