Mariah Carey - Mariah Carey (album 1990)

3. march 2012 at 10:54 | Markéta |  CD
Jako druhé album do této rubriky jsem vybrala debutové album Mariah Carey, které vyšlo v roce 1990, když jí bylo pouhých 20 let. A to říkám proto, že když si uvědomím, že je jí tam jen 20 (a vlastně během nahrávání ještě 18-19) i přesto tu má naprosto neuvěřitelný vyspělý hlas. Mnoha lidem tenkrát určitě spadla brada obdivem. Tohle album patří k mým nejoblíbenějším od Mariah a rozhodně to je skvěle zpracované album, které ji nemohlo uvést jako zpěvačku lépe.

Na albu je 11 písniček:
1 - Vision Of Love
2 - There's Got To Be A Way
3 - I Don't Wanna Cry
4 - Someday
5 - Vanishing
6 - All In Your Mind
7 - Alone In Love
8 - You Need Me
9 - Sent From Up Above
10 - Prisoner
11 - Love Takes Time

Vision Of Love byla vydaná jako první singl z alba. Myslím, že to byla skvělá volba a skvělé uvedení. Není snadné zpívat tenhle bluesový rytmus, ale Mariah si s tím poradila skvěle, jako by to byla úplná samozřejmost, v hlase cítíte emoce a každé procítěné slovo vypovídá o celkovém kontextu písně. Jsou tu neuvěřitelné hloubky i výšky, acapella část, kde zvládá neskutečné střídání tónů a samozřejmě její, pro ni tak typické vysoké tóny. (V češtině se tomu prý říká píšťalový registr, ale mně to nejde přes pusu i přes prsty, myšleno tak, když to teď píšu. :) Budu tomu tedy říkat po anglicku whistle, tak abyste věděli, co mám na mysli. ;-))
There's Got To Be A Way vás od gospelové inspirace Vision Of Love zavede do ulice. Je to písnička, kterou si pustíte a cítíte určitou volnost. Na druhou stranu má opravdu dobrý a procítěně zazpívaný text, o sociálních problémech a nutí vás se zamyslet nad jejím pravdivým poselstvím. Melodičnost vás chytí hned od začátku. Sloky jsou volnější a pomalejší, refrény jsou rychlé a taneční. Písnička postupně graduje do úžasných hlasových výšek, včetně neuvěřitelného whistlu na konci.
I Don't Wanna Cry je balada pomalého tempa. Myslím, že tahle písnička je hodně založená na procítění a výrazu, což Mariah samozřejmě zvládla jako nic. Můj oblíbený moment v písničce je, když zazpívá část "shadow of the memory".
Someday je taneční písnička, která vás zvedne ze židlí. Má skvělý text, rytmus a úžasné zakončení. :-)
Vanishing je práce Mariah nejen skladatelsky, ale také i producentsky. Sama říká, že k této písničce má na tomto albu nejbližší vztah. Písnička se nese opět v soulovém/bluesovém/valčíkovém rytmu, má klidnou atmosféru, kterou tvoří hlavně klavírní doprovod, což je vlastně jediný hudební nástroj, který v této písničce hraje. Nesmím opomenout skvělý text a úžasný hlasový výkon. Při poslechu písničky si dokážete představit nějaký tmavý bar pozdě v noci, kde na pódiu pod světly zpívá zpěvačka, doprovázená klavírem a přestože se na první pohled zdá vše jednoduché a malebné, atmosféra vygraduje až na samý vrchol.
All In Your Mind je pro mě naprosto geniálně produkovaná písnička. Začíná poklidnými a neutrálními slokami, refrény jsou středního tempa a mají velmi pozitivní vlnu a před koncem vás překvapí naprostá změna rytmu. Písnička začne být hravější a ještě mnohem víc pozitivní. Mariah si tu hraje s vysokými tóny a číší z ní radost. Nemůžu zapomenout také na úžasnou výdrž dechu, kdy asi v polovině písničky udrží neuvěřitelně dlouhou a zajímavě provedenou sekvenci tónů.
Alone In Love. K této písničce mám na tomto albu asi nejmenší vztah. Rozhodně nemůžu říct, že by se mi nelíbila, ale je mi nejméně blízká. Má takovou neutrální atmosféru a plynulý rytmus. Také má skvělý konec, kde se mi líbí hlasy.
You Need Me vás zavede do úplně nového prostředí. Narozdíl od ostatních písniček, inspirovaných žánry jako je R'n'B, soul, gospel a disko tahle nese zajímavou kombinaci těchto stylů s rockem, což vytváří zajímavý výsledek. A Mariah si i s rockem poradí jako nic. Písnička má neuvěřitelnou energii, pevné a sebejisté hlasové podání, což odpovídá textu, který se tu perfektně odráží v rytmu. A když už si na konci myslíte, že už vás Mimi ohromila tak, že to víc snad už nejde, tak jak hlasitost postupně slábne, vystřihne naprosto neskutečnou výšku. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že tahle mě nepřestává udivovat. Do atmosféry písničky skvěle zapadá a vytváří tak úžasný konec.
Sent From Up Above je další úžasná písnička, s magickou melodií, jejíž hlavní téma vás chytne už na začátku. Zároveň má trochu tajemnější atmosféru, čemuž napomáhá uvolněnější hlasové podání, skvělé sbory a plynulý rytmus.
Prisoner. Opět skvělá písnička, jejíž nástup a melodie vás chytí už od začátku. Je rytmická a kromě toho ještě na samotném konci alba představuje Mariah opět v něčem novém, což je tady rapovaná část. Což vás přesvědčí o tom, že Mariah umí nejen zpívat, ale dokonce i skvěle rapovat.
Love Takes Time nádherně zakončuje toto úžasné album. Je to překrásná balada, která vás svou procítěností a textem chytne za srdce. Je zazpívaná opravdu přesvědčivě a melodie skvěle koresponduje s textem. Skvělým momentem je mezihra, kde se na chvíli mění rytmus, který jen podtrhuje vyjadřovaný text a nechybí ani whistle. Zkrátka skvělé rozloučení, které vás nutí si album hned pustit znovu. :-)

Nemohu hodnotit jinak, než 5ti body. Velké uznání má u mě Mariah nejen pro svůj pěvecký výkon, ale také za fakt, že všechny tyhle písničky napsala. Toho si u zpěváků vždycky velmi cením, je to důkaz toho, že jen nejde to studia, nahraje skladbu, jde domů a je slavná, ale dá si tu práci dát do toho ještě mnohem větší kus sebe. Album v sobě nese dozvuky diska 80. let. Kombinuje skvělé žánry jako soul, R'n'B, gospel, blues i taneční hudbu, jsou tu hezké jazzové melodie, což vše poukazuje na její hudební vzory a předpokládá její směr v kariéře. Album má krásný zvuk, je tu skvělá vyváženost mezi pomalými a rychými rytmy a nejsou to jen jednotlivé pomalé či rychlé písničky, ale oba rytmy najdete třeba i jen v jedné písničce dohromady. Nedokázala bych si vybrat nejoblíbenější písničku, protože každá je něčím specifická a jiná a každá mě vždy něčím nadchne. Pokud tohle album neznáte, určitě si ho poslechněte, protože jinak o hodně přicházíte! A popřípadě mi dejte vědět svůj názor ;-)

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Adelle Adelle | Web | 4. march 2012 at 10:04 | React

Nikdy jsem nebyla velkým fanouškem Mariah, to ale neznamená, že by se mi její písničky nelíbí. Naopka, jsou skvěle zazpívané, procítěné, mají výborný text a jsou prostě takové, její. Má svůj specifický styl.

2 large size bridesmaid dresses large size bridesmaid dresses | Email | Web | 17. january 2013 at 16:57 | React

there has to be a better way don't you think?
http://www.movedress.com/bridesmade-dress-function-occasion.html

3 cheap dresses cheap dresses | Email | Web | 17. january 2013 at 20:18 | React

Lovely website! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also
http://www.movedress.com/evening-dress-function-occasion.html

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama