Na sever severozápadní linkou (1959)

30. april 2012 at 7:59 | Markéta |  FILMY & SERIÁLY
NORTH BY NORTHWEST
Dobrodružný/Thriller/Romantický/Mysteriózní
USA, 1959, 131 min
Režie: Alfred Hitchcock
Obsazení: Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo Carroll, Josephine Hutchinson...
* 3 nominace na Oscara - Výprava, Stříh, Scénář

Vítejte ve světě Pana režiséra Alfreda Hitchcocka, jehož neotřelé pojetí a mix filmových žánrů ovlivnilo budoucí generace režisérů, nicméně jeho originální pojetí je dosud neomylné a unikátní. Připravte se na melu, která zamotá hlavu nejen hlavnímu hrdinovi, ale dokáže pěkně vyběhnout i s divákem samotným

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala. (csfd)

Ve filmu je tolik nečekaných, ale humorně pojatých zvratů, že si občas můžete připadat jako ve velmi vydařeném blázinci. Myšleno v dobrém slova smyslu. Aneb jak se z něčeho naprosto nevinného vyvine boj o holý život. Film má opravdu geniální střih. Nechybí mu koňská dávka napětí s humorným a zábavným pozadím a úžasným gradováním příběhu, takže se od filmu nebudete moci odtrhnout. Zkrátka se tam od začátku do konce něco děje a není tu ani chvilinka zmařeného času. Nikdy netušíte, co přijde dalšího, jestli už konečně přijde malé rozuzlení nebo se příběh naopak ještě víc zamotá. Film s vámi zamává a osudem o život bojujícího, ale stále pozitivně naladěného Thornhilla se budete královsky bavit. Hitchcock, to je asi příkladná ukázka toho, jak si udržet pozornost diváka až do konce. Ve filmu byl výborný Cary Grant, tedy představitel Thornhilla, který se role zmocnil ve velkém a od prvního záběru si vás svým vystupováním a vzezřením omotá kolem malíčku. Jsou zde úžasné vizuální efekty, skvělá kamera a za zmínku rozhodně stojí i strhující závěr na Mount Rushmore. Pokud se rozhodnete si tento film pustit, myslím, že určitě nebudete litovat.


image host image host image host image host image host image host image host image host image host
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama