Úvodem - Jak jsem začala skládat písničky

7. april 2012 at 7:18 | Markéta |  MOJE PÍSNIČKY
V této rubrice bych se s vámi chtěla podělit o texty písniček, které píšu.

Písničky jsem se pokoušela psát už dlouho. Ovšem vždycky to byly nepovededné pokusy a nikdy jsem nebyla úplně spokojená. Doopravdy jsem začala psát, když mi bylo 15. To jsem napsala písničku, která se jmenuje 'Nowhere'. Byla to první písnička, se kterou jsou byla dokonce i spokojená a s hrdostí mohu oznámit, že se mi dodnes líbí. K tomu začít aktivně psát písničky mě inspirovala Shania Twain, což zapříčinilo, že mé první tvorby jsou laděné spíše do country-pop/rocku, postupně jsem víc nalézala samu sebe a střídala žánry i styl psaní (což by se dalo stěží popsat, ale já si rozumím... :-))).

Dnes je to cca rok a půl, co skládám písničky. Mezi mé vzory patří Shania, Céline Dion, Mariah Carey, Christina Aguilera, Melanie C, Stevie Wonder, Zuzana Smatanová, Dolly Parton, Bon Jovi, Whitney Houston, Duffy, Shirley Caesar, OneRepublic, Hurts, Lana Del Rey, co se žánrů týká, tak se nejvíce inspiruji v klasickém popu, R'n'B, jazzu, soulu a gospelu a také všeobecně ve starší hudbě (obecně vzato evergreeny 30.-70. let). Mým cílem je vytvořit něco, co bude čerpat ze starších šlágrů a ponese jejich pohodovou atmosféru, zároveň bude přijatelné pro dobu současnou, ale přineslo by i něco čerstvého, co by vybočovalo ze stereotypu. Složitá definice? Důležitá je pro mě melodičnost a aby písnička něco sdělovala, aby zkrátka v posluchači vyvolala nějaký pocit, vzpomínku či snad mu jen vykouzlila úsměv na rtech.

Psaní mě opravdu baví. Neexistují žádné hranice, snad jen kam až sami popustíte uzdu své fantazii či jak dalece se rozhodnete podělit o to, co právě zažíváte, co si přejete apod. Občas si jen tak brnkám na kytaru nebo náhodně hraju na klávesy a najednou zcela neplánovaně zahraju nějaký hezký sled tónů a pak lituju, že jsem to nenahrála, protože si to logicky nezapatuju. :-) Ale už jsem se poučila a při podobném 'hraní či zpívání jen tak' už mívám zapnutý záznamník. Líbí se mi, že pokud píšete jako první melodii, jde čistě jen o náhodu. Neplánuju, jestli chci psát rychlou nebo pomalou písničku, neřeknu si, že začnu od akordu C, pak bude F a tak dále, prostě to přijde samo, jak to právě uchu ladí. U textů vás děj už nějak vede k tomu, jestli to bude pomalejší nebo rychlé, tam to bývá většinou jasné už od prvotního nápadu. I když nikdy neříkej nikdy!

Svoje texty píšu anglicky. Mám i pár českých, ale musím říct, že psát anglicky mi přijde přirozenější, co se vyjadřování týká. Samozřejmě dělám chyby, ale stále se učím a jsem moc vděčná, že mám dva kamarády, kteří mi texty čtou a řeknou, kde mám chybu. Jsou to Ricky z Blue Ridge Mountains ze Severní Karolíny a Jeremiah ze San Diega. Oba také píšou vlastní country písničky. Opravdu mi to pomáhá i pro další tvorbu.

Doufám, že se vám moje texty budou líbit.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama