12 rozhněvaných mužů (1957)

14. may 2012 at 9:07 | Markéta |  FILMY & SERIÁLY
12 ANGRY MEN
Drama/Krimi
USA, 1957, 96 min
Režie: Sidney Lumet, Edward Binns
Obsazení: Henry Fonda, John Fiedler, Lee J. Cobb, Ed Begley, E. G. Marshall, Edward Binns, Jack Warden, Martin Balsam, Jack Klugman, Jiří Voskovec, Joseph Sweeney, Robert Webber
* Nominace na Oscara - Nejlepší film, Režie, Scénář

Dvanáctičlená porota, sestavující se z obyčejných průměrných amerických mužů s různými životními příběhy, zájmy a zaměstnáními bude rozhodovat o vině či nevině mladíka, obviněného z vraždy svého otce. Pokud porota rozhodne o vině, mladík skončí na elektrickém křesle. Na začátku svého projednávání jedenáct porotců hlasuje pro vinu, pouze porotce č. 8 - architekt Davis o vině pochybuje. Podaří se mu přesvědčit zbylé porotce a co mohlo při vyšetřování případu být opomenuto?

Film se odehrává celou dobu pouze v jedné místnosti a jeho hlavním těžítkem je dramatický scénář, který vás buď chytí a budete žasnout nad vývojem případu, nebo to v opačném případě nebude film pro vás. Takhle na mě film zapůsobil, přičemž já se řadím do první zmíněné skupiny. Navíc film není jen o rozpitvávání detailů případu (které jsou mimochodem zajímavé), ale také o porotcích samotných. Každý je jiný, každý vystupuje jinak, každý je něčím výjimečný a osobitý. Na takový omezený prostor pro samotný je film opravdu unikátní. Herecké výkony jsou naprosto pohlcující a přesvědčivé, Henry Fonda je mistr své role. Líbila se mi také postava předsedy poroty a starého muže, jehož moudrost a osobnost krásně tvoří i zajímavě chycené záběry kamerou. Příběh graduje, atmosféra je skvělá a není problém si udržet zájem a pozornost. Tenhle film je přesný příklad toho, že i jednoduchost může být naprosto precizní a detailní bez toho, aby byla něčím přikrášlována. Skvělý film.


image host image host image host image host image host
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 large size wedding dresses large size wedding dresses | Email | Web | 17. january 2013 at 13:21 | React

Wonderful post! realy thank you for sharing your knowledge with us! Hope to read more from you!
http://www.movedress.com/function-occasion.html

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama