Příběh jeptišky (1959)

4. may 2012 at 11:54 | Markéta |  FILMY & SERIÁLY
THE NUN'S STORY
Drama
USA, 1959, 149 min
Režie: Fred Zinnemann
Obsazení: Audrey Hepburn, Peter Finch, Edith Evans, Peggy Ashcroft, Dean Jagger, Mildred Dunnock, Beatrice Straight, Patricia Collinge, Ruth White, Barbara O'Neil, Colleen Dewhurst, Lionel Jeffries, Niall MacGinnis, Ave Ninchi
* 8 nominací na Oscara - Nejlepší film, Režie, Herečka HR - Audrey Hepburn, Kamera, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář


Obětovala se Bohu, aby nalezla sama sebe. Film podle skutečného životního příběhu belgické řádové sestry Luke.

Mladá Gabrielle (Audrey Hepburn) pochází z prominentní belgické rodiny, její otec je vyhlášeným chirurgem po celé Evropě. Nábožensky silně založená dívka vstupuje na prahu dospělosti do kláštera, kde je od počátku podrobována těžké zkoušce vlastních morálních zásad. Gabrielle touží se jako řádová sestra vydat na misii do Belgického Konga coby zdravotní sestra. Přísné a k lidské bytosti jako jednotlivci někdy bezohledné povinnosti církevní však nutí Gabrielle postupovat proti své vůli. Ocitá s v rozkolu mezi povinnostmi církevního života a své vlastní osobnosti. Do neustálé nejistoty se navíc připlete příchod druhé světové války... Gabrielle stojí před rozhodnutím, které má navždy ovlivnit její život, ať se rozhodne jakkoli.

Mohu říct, že tohle byl jeden z nejvíce fascinujících filmů, co jsem viděla. Film měl věrně zachycovat klášterní život a morálku a podle mého divákovi poskytuje úžasný náhled do takového života, podle kterého si o něm může každý udělat svůj vlastní obrázek. Na jedné straně z něj čišela oddanost, věčnost a nesmírnost, na druhou stranu boj, mystičnost a občas i děs. Jako by z něj vycházelo dobro, tajemno, ale i jakýsi štít, který skrývá něco, co se bojíte odhalit. Čistě můj osobní názor. Po první třetině se film přesouvá do prostředí Konga a tady si uvědomíte zase nové věci. Vidíte, jak moc tyhle země potřebují pomoc, že za ni umí být vděční, ale stále je to jiná kultura, kterou je někdy těžké zcela pochopit. Jakou odvahu a sílu to chce působit v těchle zemích. Obdivuju takové lidi. Vidíte tu radost původních obyvatel i hlavních postav z toho, že mají možnost si navzájem pomoci, což i zahřeje u srdce. Když se potom film přesune zpět do Evropy, kdy začne válka, dotkne se vás její hrůznost a krutost a není možné, abyste necítili s postavami. Mně se tento film opravdu dotknul, je to jeden z těch filmů, na které se nezapomíná a který vás přivede na nové myšlenky. Dokáže vyděsit, přirůst k srdci i dojmout. Možná to není film pro každého, ale věřím, že mnoha lidem by řekl hodně. A že má stále co říct.

Již od začátku jsem si všimla neuvěřitelně propracované hudební kompozice, která svou náladou jen podtrhovala atmosféru jednotlivých scén. Ať měla být ponurá, velkolepá, radostná apod., vždy přesně vystihla to, co chtěl děj filmu sdělit. Franz Waxman mě tedy svým skladatelským uměním opravdu nadchl. Interiéry i exteriéry filmu byly opět fascinující v každém směru.

A závěr věnuju hlavní hvězdě filmu - Audrey Hepburn. Předvedla neuvěřitelný, mistrovský a přesvědčivý výkon a díky jejímu šarmu máte z filmu ještě větší zážitek, protože není možné s ní necítit. Není to role, ze kterých ji obvykle známe, ale to jen dokazuje, jak talentovaná a výjimečná osobnost to byla. Četla jsem, že se Audrey na tuto roli velmi důkladně připravovala, natáčení pro ni nebylo zdravotně i psychicky vůbec jednoduché. Otázkou je, jestli i za to můžeme 'vděčit' té neuvěřitelné přesvědčivosti. Měla jsem pocit, jako by se v Audreyině roli odrážela i její vlastní osobnost, což mě přimělo se u filmu zamyslet ještě více. A nemůžu si pomoct, ale když ve filmu mluvili o začátcích války, věřím, že její smutek v očích byl opravdový.

Film mě několikrát dojal k slzám, klidně to přiznám. Závěr, který vám samozřejmě neprozradím, je také natočen naprosto dokonale, finální scéna vyjadřuje vše, aniž by k tomu diváka nějak vedla, vše vás napadne samo.
Takže abych to ukončila, film vám rozhodně doporčuji, je to víc než jen příběh o životě v klášteře, což by mohlo mnoho lidí odradit. Najdete tam o dost více a přiměje vás si uvědomit jisté věci. Jak už jsem psala, nebude to asi film pro každého, ale za zkoušku to stojí, ne? ;)


image host image host image host image host image host image host image host image host
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 cheap cathedral wedding dresses cheap cathedral wedding dresses | Email | Web | 17. january 2013 at 18:54 | React

What kind of comedy is it? We aim to present smart, exciting and above all, hilarious alternative stand up comedy. Whilst few of the comics you will see are household names yet, many are award winners and most have the odd TV and radio credit to their name.
http://www.movedress.com

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama